ДЕФІЦИТ, ЯК ЧИННИК ЗРОСТАННЯ СПОЖИВЧИХ ЦІН НА ПРОДОВОЛЬЧІ ТОВАРИ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
У статті досліджено вплив окремих чинників на зростання споживчих цін на продовольчі товари. Зокрема, робиться припущення, що на ринках основних продовольчих товарів має місце дефіцит, який провокує зростання відповідних цін. Таке припущення підтверджується результатами кореляційно-регресійного аналізу. Обґрунтовано пропозиції по удосконаленню діючої методики визначення рівня продовольчого самозабезпечення – запропоновано ввести до формули розрахунку зміну запасів та експорт відповідного виду продовольства. Стверджено, що експорт продовольства перетворюється на важкоконтролювану статтю продовольчого балансу через зростання відкритості національної економіки та звуження економічного суверенітету держави. Тому запропоновано введення поняття «надмірного експорту продовольства», під яким розуміються обсяги реалізації продукції вітчизняного виробництва закордонному сектору, які створюють або збільшують дефіцит даного виду продовольства на внутрішньому ринку. Обґрунтовано неможливість використання продовольчого імпорту в якості стабілізатора внутрішніх продовольчих цін в умовах хронічного дефіциту платіжного балансу, який зумовлює постійну девальвацію національної валюти.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.
УГОДА
ПРО ПЕРЕДАЧУ АВТОРСЬКИХ ПРАВ
Я, автор статті/Ми, автори рукопису статті _______________________________________________________________________
у випадку її прийняття до опублікування передаємо засновникам та редколегії наукового видання «Вісник Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Серія «Економічні науки» такі права:
1. Публікацію цієї статті українською (англійською, російською, польською) мовою та розповсюдження її друкованої версії.
2. Розповсюдження електронної версії статті через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті журналу, в електронних базах даних, репозитаріях, тощо).
При цьому зберігаємо за собою право без узгодження з редколегією та засновниками:
1. Використовувати матеріали статті повністю або частково з освітньою метою.
2. Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
3. Використовувати матеріали статті для підготовки тез, доповідей конференцій, а також усних презентацій.
4. Розміщувати електронні копії статті (зокрема кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту журналу) на:
a. персональних web-pecypcax усіх авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги, тощо);
b. web-pecypcax установ, де працюють автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
с. некомерційних web-pecypcax відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Цією угодою ми також засвідчуємо, що поданий рукопис відповідає таким критеріям:
1. Не містить закликів до насильства, розпалювання расової чи етнічної ворожнечі, які викликають занепокоєння, є загрозливими, ганебними, наклепницькими, жорстокими, непристойними, вульгарними тощо.
2. Не порушує авторських прав та права інтелектуальної власності інших осіб або організацій; містить всі передбачені чинним законодавством про авторське право посилання на цитованих авторів та / або видання, а також використовувані в статті результати і факти, отримані іншими авторами чи організаціями.
3. Не був опублікований раніше в інших видавництвах та не був поданий до публікації в інші видання.
4. Не включає матеріали, що не підлягають опублікуванню у відкритій пресі, згідно з чинним законодавством.
____________________ ___________________
підпис П.І.Б. автора
"___"__________ 20__ р.
Посилання
Україна лідирує за рівнем смертності від неправильного харчування. Depo.ua. 17.01.2019. URL: https://www.depo.ua/ukr/life/ukrayina-lidiruye-za-rivnem-smertnosti-vid-nepravilnogo-harchuvannya-20190116900387
Кораблін С. О. Сукупна пропозиція і оптимальна інфляція. Економіка і прогнозування. 2005, № 1. С. 9-32.
Гальчинський А. С. Основи кейнсіанської моделі регулювання економічного циклу. Питання теорії. Вісник Національного банку України. 2009, №1(155). С. 3-8.
Лібанова Е. М. Соціальні чинники та соціальні наслідки інфляції. Економіст. 2008, №5. С. 16-25.
Шпичак О. М. Економіко-організаційні неузгодженості взаємовідносин у продуктових ланцюгах в умовах інфляційно-девальваційних процесів: напрями врегулювання. Економіка АПК. 2015, №6. С. 85-95.
Тіверіадська Л. В., Якименко А. М. Інфляційні процеси та їх соціально-економічні наслідки в Україні. Економічний простір. 2015, №93. С. 175-188.
Мудрак Р. П., Лагодієнко В. В. Агроінфляція та індекс споживчих цін на продовольчі товари: порівняльний аналіз «Україна - ЄС». Економіка України. 2018, №1(674). С. 28-39.
Статистичний збірник «Баланси та споживання основних продуктів харчування населенням України». К.: Державна служба статистики України, 2018. 59с.