РОЗВИТОК ВІДНОСИН МІЖ УКРАЇНОЮ ТА ЄС ЗА УМОВ ПОГЛИБЛЕНОЇ ТА ВСЕОХОПЛЮЮЧОЇ ЗОНИ ВІЛЬНОЇ ТОРГІВЛІ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Проблема. Поглиблення відносин України з Європейським Союзом відбувається на тлі формування глибокої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Дослідження базується на гіпотезі про те, що відстань між країнами (метод розрахунку на основі гравітаційної моделі) впливає на розвиток зовнішньоторговельних відносин, але не суперечить поглибленню взаємної торгівлі між країнами та залежить від багатьох факторів, у тому числі – інституційних.
Мета. Дослідження спрямоване на визначення впливу зони вільної торгівлі (ЗВТ) на розвиток зовнішньоторговельних відносин України з країнами ЄС на основі порівняльного аналізу гравітаційної моделі міжнародної торгівлі.
Методологія. У ході дослідження були використані такі методи: порівняльного аналізу (при порівнянні показників торгівлі між країнами); систематизації, групування (при аналізі гравітаційної моделі міжнародної торгівлі); кореляційно-регресійного аналізу (при розрахунку гравітаційної моделі). Для розрахунку наслідків ЗВТ було здійснено кореляційно-регресійний аналіз (на основі гравітаційної моделі) показників розвитку зовнішньої торгівлі 28 країн ЄС (включаючи Великобританію) за період 1999-2020 рр.
Результати. У дослідженні обґрунтовано, що Україна має значні порівняльні переваги в експорті продуктів харчування, напоїв та промислових товарів. За даними проведеного кореляційно-регресійного аналізу підтверджено, що експорт України має негативний коефіцієнт, тобто показники експорту знизилися в умовах ПВЗВТ. Результати проведеного компаративного аналізу (на основі гравітаційної моделі міжнародної торгівлі) свідчать про те, що укладання угоди про ЗВТ призводить до підвищення імпорту з ЄС до України, але коефіцієнт кореляції незначний. Основними причинами такої ситуації є наявність низької компліментарності між українським експортом та європейським імпортом, зниження конкурентоспроможності на українські товари внаслідок інфляції, зниження еластичності українського експорту на європейський ринок та інші. Встановлено, що після підписання угоди про Поглиблену та всеосяжну зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, європейська сторона отримує більші переваги. Враховуючи європейський досвід успішних країн рекомендовано для України використовувати порівняльні переваги у міжгалузевій торгівлі і з цією метою розширити асортиментний ряд експортної продукції, застосовувати політику ділового клімату та розширення ділової активності; створення додаткових можливостей для європейських інвестицій тощо.
Наукова новизна. Відносно новим є підхід застосування гравітаційної моделі на основі емпіричної оцінки зовнішньої торгівлі між Україною та країнами ЄС, що на відміну від існуючих, дає можливість апробувати математичний підхід до функціональних залежностей між різними економічними факторами в умовах дії угоди про ЗВТ. Розроблено заходи активізації та підвищення конкурентоспроможності українського експорту в умовах ЗВТ між Україною та країнами ЄС, а саме: 1) запровадити європейську політику щодо малого та середнього бізнесу з метою розширення підприємницької діяльності та створення додаткових можливості для інновацій та інвестицій; 2) розглянути можливість приєднання України до Єдиної європейської платіжної зони з метою подолання волатильності валюти; 3) зменшити податок на прибуток до 10% для всіх платників податків; 4) гармонізувати ПДВ з ЄС та розглянути шляхи поглиблення інтеграції та прискорення відповідності умов для членства в ЄС та ін.
Висновки. Порівняння показників товарообігу між країнами ЄС під час аналізу з використанням гравітаційної моделі розвитку показало низьку дію торговельних угод та недостатньо високу взаємодоповнюваність торгівлі між країнами. З метою підвищення ефективності угод між Україною та країнами ЄС окреслено пріоритетні задачі: розширити асортиментний ряд експортної продукції, використати переваги міжгалузевої торгівлі, активізувати онлайн консалтинг бізнес-асоціацій, що сприятиме кращому розумінню бізнесом відповідних практик і трендів на ринку ЄС, а отже створюватиме підґрунтя для кращого захисту інтересів українських виробників в ЄС; використовувати конвенційні механізми правового регулювання зовнішньої торгівлі товарами і послугами для просування і захисту національних інтересів держави та інші.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.
УГОДА
ПРО ПЕРЕДАЧУ АВТОРСЬКИХ ПРАВ
Я, автор статті/Ми, автори рукопису статті _______________________________________________________________________
у випадку її прийняття до опублікування передаємо засновникам та редколегії наукового видання «Вісник Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Серія «Економічні науки» такі права:
1. Публікацію цієї статті українською (англійською, російською, польською) мовою та розповсюдження її друкованої версії.
2. Розповсюдження електронної версії статті через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті журналу, в електронних базах даних, репозитаріях, тощо).
При цьому зберігаємо за собою право без узгодження з редколегією та засновниками:
1. Використовувати матеріали статті повністю або частково з освітньою метою.
2. Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
3. Використовувати матеріали статті для підготовки тез, доповідей конференцій, а також усних презентацій.
4. Розміщувати електронні копії статті (зокрема кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту журналу) на:
a. персональних web-pecypcax усіх авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги, тощо);
b. web-pecypcax установ, де працюють автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
с. некомерційних web-pecypcax відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Цією угодою ми також засвідчуємо, що поданий рукопис відповідає таким критеріям:
1. Не містить закликів до насильства, розпалювання расової чи етнічної ворожнечі, які викликають занепокоєння, є загрозливими, ганебними, наклепницькими, жорстокими, непристойними, вульгарними тощо.
2. Не порушує авторських прав та права інтелектуальної власності інших осіб або організацій; містить всі передбачені чинним законодавством про авторське право посилання на цитованих авторів та / або видання, а також використовувані в статті результати і факти, отримані іншими авторами чи організаціями.
3. Не був опублікований раніше в інших видавництвах та не був поданий до публікації в інші видання.
4. Не включає матеріали, що не підлягають опублікуванню у відкритій пресі, згідно з чинним законодавством.
____________________ ___________________
підпис П.І.Б. автора
"___"__________ 20__ р.
Посилання
Melсhіor, A. (2018). Free Trade Agreements and Globalization: In the Shadow of Brexit and Trump.
Corbin, L. and M. Perry (2019). Free Trade Agreements: Hegemony or Harmony, New York, NY: Springer.
Tinbergen, K. (1954). International economic integration: a monograph. Amsterdam.
Mandell, R. (1961). A Theory of Optimum Currency Areas. The American Economic Review, 51, 4, 657–665.
De Grauwe, Р. (2020). Economics of monetary union. Oxford University Press.
Consolidated version of the Treaty on European Union (2012). Official Journal of the European Union. Retrieved from https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:2bf140bf-a3f8-4ab2-b506-fd71826e6da6.0023.02/DOC _1&format=PDF (Accessed: 14.12.2021)
Association Agreement (2021). Government portal of the executive power of Ukraine. Retrieved from https://www.kmu.gov.ua/diyalnist/yevropejska-integraciya/ugoda-pro-asociacyu (Accessed: 10.01.2022).
Rehlament (YeS) № 374/2014 Yevropeiskoho Parlamentu ta Rady vid 16 kvitnia 2014 roku pro znyzhennia abo skasuvannia mytnykh zboriv na tovary pokhodzhenniam z Ukrainy. (Regulation (EU) No 374/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on the reduction or elimination of customs duties on goods originating in Ukraine). Retrieved from https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2014/374/oj (Accessed: 18.12.2021)
Yatsenko, M., Karaseva, A. (2017). Yevro-pidpryiemnytstvo: perspektyvy ta zahrozy realizatsii potentsialu zony vilnoi torhivli Ukrainy z YeS v ahrarnomu sektori (Euro-entrepreneurship: prospects and threats to the realization of the potential of Ukraine's free trade area with the EU in the agricultural sector). Global and national economic problems. № 15. Retrieved from http://global-national.in.ua/issue-15-2017/23-vipusk-15-lyutij-2017-r/2728-yatsenko-o-m-karasova-n-a-evro-pidpriemnitstvo-perspektivi-ta-zagrozi-realizatsiji-potentsialu-zoni-vilnoji-torgivli-ukrajini-z-es-v-agrarnomu-sektori (Accessed: 18.12.2021).
Law of Ukraine: On the Customs Tariff of Ukraine (2014). № 584-VII. Verkhovna Rada of Ukraine.
Law of Ukraine: On the Customs Tariff of Ukraine (2014). Information of the Verkhovna Rada of Ukraine 20-21: 740
Storozhchuk, V. (2016). Realizatsiia taryfnoho rehuliuvannia v mezhakh Uhody pro asotsiatsiiu mizh Ukrainoiu ta YeS (Implementation of tariff regulation within the Association Agreement between Ukraine and the EU). Publishing and Printing Center of Ternopil National University of Economics "Economic Thought", 1, 88–97.
On Ratification of the Protocol on Ukraine's Accession to the World Trade Organization: Law of Ukraine. (2008). Information of the Verkhovna Rada of Ukraine, 23, 213.
The World Bank (2021). Inflation, consumer prices. Retrieved from https://data.worldbank.org/indicator/FP.CPI.TOTL.ZG (Accessed: 21.02.2022).
Dinda, S. (2019). Regional Orientation Index: Opportunities for Trade. UN Comtrade database, Climate Friendly Goods and Technologies in Asia, 53-58.
Revealed Comparative Advantage. United Nations Conference on Trade and Development. Retrieved from https://unctadstat.unctad.org/en/RcaRadar.html (Accessed: 05.02.2022)
The World Bank (2021). Trade indicators. Retrieved from https://wits.worldbank.org/wits/wits/witshelp/Content/Utilities/e1.trade_indicators.htm (Accessed: 09.02.2022)
Wall, D. (1968). Import intensity, imports and economic growth. Collection of scientific works "Economica", 35, 157–168.
Polishchuk V. (2021). Estimated data for the model. Retrieved from https://www.researchgate.net/profile/Vitalii-Polishchuk-2/publication/358736133_gravity_model_data/data/6212389208bee946f3918d28/gravity-model-data.xlsx (Accessed: 09.02.2022).