МОЖЛИВОСТІ ТА РИЗИКИ ВПРОВАДЖЕННЯ БЛОКЧЕЙНУ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО БІЗНЕСУ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Проблема. Безперервність наукових пошуків та високий інтерес науковців і практиків досі не отримали повного та належного науково-методичного вирішення проблеми уникнення ризиків та загроз і отримання суттєвих переваг й можливостей від упровадження блокчейн технологій на вітчизняних підприємствах.
Мета. У статті визначено потенційні можливості й ризики впровадження блокчейну для українського бізнесу.
Методологія. Основними методами дослідження були критичний, історико-логічний та діалектичний аналіз і синтез соціально-економічних реалій (при вивченні онтологічних процесів та сучасного стану застосування передових технологій), аксіоматичний метод та метод аналогії (при вивченні концепції інноваційної модернізації), моніторинг ЗМІ та бенчмаркінг, кабінетне дослідження (при аналізі вторинної інформації про блокчейн технології в США, Великобританії, Норвегії).
Результати. Встановлено характер блокчейну українських підприємств, пов’язаний із децентралізаційними процесами у суспільстві. Досліджено онтологічні та організаційні засади блокчейну у криптоіндустрії. Вироблено пропозиції з розробки системи дій для проведення токенізації бізнесу. Проаналізовано основні проєкти українських міністерств та деяких державних інституцій, зокрема НБУ, щодо впровадження передових світових технологій. Визначено основні переваги блокчейн-технології для бізнесу різних сфер діяльності. Проведено паралель між видами діяльності найбільших публічних компаній, найбільших компаній за ринковою капіталізацією та стартапів з найвищим рейтингом в Україні та світі.
Наукова новизна. Запропоновано алгоритм упровадження технології блокчейн з урахуванням ризиків, можливостей та загроз для українського бізнесу.
Висновки. Розроблено пропозиції для українського бізнесу, зокрема щодо систематизації основних понять, пов’язаних із криптотехнологіями, створення реєстру криптовалют із зазначенням назви та протоколу криптовалюти, запровадження на офіційному рівні мораторію на регулювання та обмеження криптовалют, удосконалення нормативно-правового забезпечення щодо легалізації майнінгу в Україні.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.
УГОДА
ПРО ПЕРЕДАЧУ АВТОРСЬКИХ ПРАВ
Я, автор статті/Ми, автори рукопису статті _______________________________________________________________________
у випадку її прийняття до опублікування передаємо засновникам та редколегії наукового видання «Вісник Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Серія «Економічні науки» такі права:
1. Публікацію цієї статті українською (англійською, російською, польською) мовою та розповсюдження її друкованої версії.
2. Розповсюдження електронної версії статті через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті журналу, в електронних базах даних, репозитаріях, тощо).
При цьому зберігаємо за собою право без узгодження з редколегією та засновниками:
1. Використовувати матеріали статті повністю або частково з освітньою метою.
2. Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
3. Використовувати матеріали статті для підготовки тез, доповідей конференцій, а також усних презентацій.
4. Розміщувати електронні копії статті (зокрема кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту журналу) на:
a. персональних web-pecypcax усіх авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги, тощо);
b. web-pecypcax установ, де працюють автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
с. некомерційних web-pecypcax відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Цією угодою ми також засвідчуємо, що поданий рукопис відповідає таким критеріям:
1. Не містить закликів до насильства, розпалювання расової чи етнічної ворожнечі, які викликають занепокоєння, є загрозливими, ганебними, наклепницькими, жорстокими, непристойними, вульгарними тощо.
2. Не порушує авторських прав та права інтелектуальної власності інших осіб або організацій; містить всі передбачені чинним законодавством про авторське право посилання на цитованих авторів та / або видання, а також використовувані в статті результати і факти, отримані іншими авторами чи організаціями.
3. Не був опублікований раніше в інших видавництвах та не був поданий до публікації в інші видання.
4. Не включає матеріали, що не підлягають опублікуванню у відкритій пресі, згідно з чинним законодавством.
____________________ ___________________
підпис П.І.Б. автора
"___"__________ 20__ р.
Посилання
Tapscott A. & Tapscott D. Blockchain Revolution. New York: Random House LLC, 2016. 324 p.
Vigna Paul & Casey Michael J. (2016). The Age of Cryptocurrency: How Bitcoinand the Blockchain Are Challenging the Global Economic Order. New York: Picador. 384 p.
Svon M. (2015). Blockchain: Blueprint for a New Economy: O’Reilly Media. 152 р.
Skiner K. (2016). ValueWeb: How Fintech Firms are Using Bitcoin Blockchain and Mobile Technologies to Create the Internet of Value : Marshall Cavendish International. 424 р.
Mokliak M.V. & Khaustova E.O. (2018). Tekhnolohiia Blockchain v lohistychnii systemi pidpryiemstva [Blockchain technology in the logic system of the enterprise]. Priazovsky Economic Bulletin, 1(06), pp. 66-69.
The Global Startup Ecosystem Report 2020 (GSER2020). URL: https://startupgenome.com/reports/gser2020 (Accessed: 22 January 2022).
The Startup Ranking. Retrieved from https://www.startupranking.com/ (Accessed: 22 January 2022).
PwC Global. Global Top 100 companies – June 2020 update. URL: https://www.pwc.com/gx/en/services/audit-assurance/publications/global-top-100-companies.html (Accessed: 22 January 2022).
Forbes: Global 2000 The World's Largest Public Companies. URL: https://www.forbes.com/global2000/#1bc8d133335d (Accessed: 22 January 2022).
Congress of the United States of America. URL: https://www.congress.gov (Accessed: 22 January 2022).
Koibichuk V.V. & Rozhkova M.S. (2020). Doslidzhennia zastosuvannia blokchein-tekhnolohii u diialnosti svitovykh pidpryiemstv: metodychnyi pidkhid [Research of application of blockchain technologies in activity of the world enterprises: a methodical approach]. Priazovsky Economic Bulletin, 4(21), pp. 118-123.
Paderin I.D. & Horiashchenko Yu.G. (2021). Stratehichni priorytety innovatsiinoho rozvytku pidpryiemnytstva [Strategic priorities of innovative entrepreneurship development]. Economic Bulletin of Donbas, 1 (63), pp. 103-107.