ГЕНДЕРНИЙ АСПЕКТ МЕНЕДЖМЕНТУ ОРГАНІЗАЦІЙ: DEI В СИСТЕМІ HR-МЕНЕДЖМЕНТУ І ПРОЄКТНОМУ МЕНЕДЖМЕНТІ ТА МОЖЛИВОСТІ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЛЮДСЬКОГО КАПІТАЛУ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Вступ. Тривалі воєнні дії на території України призвели до дисбалансів у попиті та пропозиції робочої сили на ринку праці, зокрема, до гострої потреби у чоловічій робочій силі, яку нині неможливо задовольнити. Простежується ситуація, коли економіка потребує маскулінного трудового ресурсу, а тому готовність оцінити його вище, ніж жіночу робочу силу, постійно зростає, водночас, відбувається обіймання традиційно чоловічих посад і виконання фізично важких видів робіт жінками, без дотримання рівності та справедливості в оплаті праці або у швидкості руху кар’єрною траєкторією. Виникає гендерна нерівність, яку розвинуті країни світу майже подолали, рухаючись до досягнення Цілей сталого розвитку, п’ята з яких сформульована як «забезпечення гендерної рівності, розширення прав і можливостей усіх жінок та дівчат».
Мета. Дослідження спрямоване на встановлення доцільності та можливості врахування гендерного аспекту у процесі менеджменту організацій для досягнення управлінцями успіху у вирішенні проблеми збереження людського капіталу під впливом ризиків воєнного часу.
Результати. У статті обґрунтовується актуальність урахування гендерного аспекту в управлінні організаціями в умовах воєнного часу. Підкреслюється вплив гендерної рівності на тенденції ринку праці України, де через брак чоловічої робочої сили посилюється тренд до залучення жінок до традиційно чоловічих професій. Акцентовано увагу на ролі гендерного підходу в HR-менеджменті та в корпоративному управлінні, а також на впливі концепції DEI (Diversity, Equity, Inclusion) на бренд роботодавця. Обґрунтовано, що гендерно-чутливе управління сприяє збереженню людського капіталу, підвищенню продуктивності праці та розвитку економіки.
Оригінальність статті полягає у поєднанні теоретичних підходів із аналізом сучасних викликів, що постають перед ринком праці та управлінням людськими ресурсами в умовах війни. Дослідження демонструє, що гендерний підхід у HR-менеджменті є важливим інструментом для збереження людського капіталу та формування ефективних управлінських стратегій. Узагальнено підходи до гендерного лідерства, управлінських стилів, мотиваційних стратегій та кар'єрних траєкторій для чоловіків і жінок. У дослідженні поєднані економічний, соціальний та управлінський аспекти, що дало змогу отримати ширший погляд на проблему гендерної рівності та гендерної чутливості у менеджменті організацій.
Висновок. Гендерний аспект має враховуватися у менеджменті організацій. Досягнення гендерної рівності в управлінні персоналом і у ставленні керівництва до працівників має бути стратегічною ціллю будь-якого сучасного підприємства, а також підтримуватися політикою на державному рівні, оскільки однією із цілей сталого розвитку, яких прагне досягти Україна, є повна гендерна рівність для жінок і дівчат в усіх сферах життя, а відтак, і в царині менеджменту. Гендерно чутливе управління сприяє збереженню людського капіталу як на мікро, так і на макро рівні. Воно дає змогу ідентифікувати та врахувати індивідуальні інтереси працівників у мотиваційних механізмах, під час прийняття рішень щодо кар’єрних траєкторій персоналу або розробки векторів їх навчання та розвитку, брати до уваги поточні реалії їх особистого життя та надати для них унікальні пропозиції щодо умов та організації праці, зафіксувавши їх у трудових угодах. Врахування гендерних особливостей в HR-менеджменті та в управлінні компанію в цілому дозволяє «запустити» кадрові стратегії, які підвищують рівень мотивації працівників, сприяють нарощенню їх ефективності під час виконання професійних функцій та завдань і сприяють встановленню соціальної стабільності у суспільстві.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.
УГОДА
ПРО ПЕРЕДАЧУ АВТОРСЬКИХ ПРАВ
Я, автор статті/Ми, автори рукопису статті _______________________________________________________________________
у випадку її прийняття до опублікування передаємо засновникам та редколегії наукового видання «Вісник Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Серія «Економічні науки» такі права:
1. Публікацію цієї статті українською (англійською, російською, польською) мовою та розповсюдження її друкованої версії.
2. Розповсюдження електронної версії статті через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті журналу, в електронних базах даних, репозитаріях, тощо).
При цьому зберігаємо за собою право без узгодження з редколегією та засновниками:
1. Використовувати матеріали статті повністю або частково з освітньою метою.
2. Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
3. Використовувати матеріали статті для підготовки тез, доповідей конференцій, а також усних презентацій.
4. Розміщувати електронні копії статті (зокрема кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту журналу) на:
a. персональних web-pecypcax усіх авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги, тощо);
b. web-pecypcax установ, де працюють автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
с. некомерційних web-pecypcax відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Цією угодою ми також засвідчуємо, що поданий рукопис відповідає таким критеріям:
1. Не містить закликів до насильства, розпалювання расової чи етнічної ворожнечі, які викликають занепокоєння, є загрозливими, ганебними, наклепницькими, жорстокими, непристойними, вульгарними тощо.
2. Не порушує авторських прав та права інтелектуальної власності інших осіб або організацій; містить всі передбачені чинним законодавством про авторське право посилання на цитованих авторів та / або видання, а також використовувані в статті результати і факти, отримані іншими авторами чи організаціями.
3. Не був опублікований раніше в інших видавництвах та не був поданий до публікації в інші видання.
4. Не включає матеріали, що не підлягають опублікуванню у відкритій пресі, згідно з чинним законодавством.
____________________ ___________________
підпис П.І.Б. автора
"___"__________ 20__ р.
Посилання
Volobuiev, M. I. (2014). Gender features of personnel management. Investments: Practice and Experience, 14, 77–79.
Martynets, V. V., & Sheremet, M. D. (2021). Gender approach in personnel management of the organization. Economy and the State, 7, 90–94.
Kodatska, N. O. (2016). Gender approach in personnel management. Young Scientist, 4, 475–479.
Zakharchyn, H. M., & Mikhantsiuk, O. O. (2019). Gender policy in personnel management strategy. Scientific Bulletin of Uzhhorod National University. Series: International Economic Relations and World Economy, 23(1), 87–90.
Liulov, O. V., Pimonenko, T. V., Korobets, O. M., Osei Owusu Evelyn Kuma, & Owusu, E. (2021). Enterprise labor resources management: Gender factor. Bulletin of Sumy State University. Series: Economics, 4, 72–80.
Hil, S. V., & Kozyrieva, L. L. (2024). Implementation of gender policy in a general secondary education institution: Managerial aspect. Veresen, 2, 16–27.
Levchenko, S. P. (2023). The problem of gender balance in the context of efficiency management of higher education institutions. Scientific Bulletin of the International Humanitarian University. Series: Economics and Management, 55, 29–35.
Lukovych, L. (2023). Gender differences in the behavior of a manager: Features of female management. Bulletin of Lviv University. Series: Psychological Sciences, 18, 54–60.
Chemerinska, D. I. (2014). Gender differences in the behavior of a manager: Features of female management. Technologies of Intellectual Development, 5. Retrieved from http://nbuv.gov.ua/UJRN/tri_2014_5_14.
Mokryk, A. V. (2017). Psychological approaches to the study of gender aspects of leadership in management practice. Innovation in Education, 6, 296–301.
Kostiuk, I. V., & Stadnyk, V. V. (2019). Gender aspects of leadership in management. Bulletin of Khmelnytskyi National University. Economic Sciences, 2, 57–61.
Skoryk, M. M., & Pedchenko, N. S. (2016). From "WID" to "GAD": International experience in the implementation of gender issues in management and its criticism. Bulletin of the National Academy of Public Administration under the President of Ukraine. Series: Public Administration, 3, 99–107.
Fesenko, T. H. (2017). Gender-oriented project management office: Principles of modeling. Management of Complex Systems Development, 29, 86–94.