АНАЛІЗ ЕКОНОМІЧНОЇ СИТУАЦІЇ ПІД ЧАС ВІЙСЬКОВОГО СТАНУ УКРАЇНИ ТА ВПЛИВ ФАКТОРІВ НА ФІНАНСОВУ ДІЯЛЬНІСТЬ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Алла ТКАЧЕНКО
Наталія БРАЗИЛІЙ
Віктор ЗДІР

Анотація

Проблема. Україна потерпає від військових посягань з боку російської федерації на територіальну цілісність, незалежність, та право існування української нації, руйнуючи критичну інфраструктуру країни та завдаючи великих збитків економіці України. Окреслена проблема носить вельми вагомий характер, адже ступінь потерпання української економіки через зменшення чи припинення фінансового - господарської діяльності вітчизняних суб’єктів господарювання, в кінці кінців негативно впливатиме не лише на соціальну сферу безпосередньо самої України, а й на країн-сусідів, які є споживачами нашої  продукції.


Метою статті є аналіз економічної ситуації під час війни в Україні за досліджувальний період, виявлення негативних впливів на фінансову-господарську діяльність вітчизняних суб’єктів господарювання  та визначення основних напрямів її  відновлення.


Результати. У дослідженні обґрунтовано причину дестабілізації процесів регіонального розвитку України після збройного нападу російської федерації. Виявлені проблеми з якими зіткнулася економіка України під час вторгнення на її територію іншої країни. Проаналізовано та показано яких збитків та витрат поніс бізнес та фінансово-господарська діяльність суб’єктів господарювання за досліджувані часи повномасштабного вторгнення російської федерації. Запропоновано шляхи для відновлення діяльності суб’єктів господарювання при цій негативнії ситуації в країні.


Наукова новизна. Зупинка чи збої в роботі більшості підприємств (суб’єктів господарювання) продовж активних бойових дій на території більшості міст, через пошкодження або знищення цілих заводів та об’єктів інфраструктури створили величезний дефіцит в українському бюджеті. Це, напевно, перший раз від отримання статусу суверенної держави Україна стикається з таким різким та швидким дефіцитом свого бюджету в наслідку  розв’язаної війни. З огляду на це новизна наукового опрацювання даної проблематики базується на важливості дослідження широкого спектру завдань, що постають  перед  Україною у повоєнний час, оскільки війна все ще триває, та по її закінченню.


  Висновки. З’ясовано, що ситуація, яка була спричинена військовою агресією проти України, тягне за собою неабиякі тяжкі втрати в економіці, наслідки від  яких відчуватимуться як українським суспільством так і залежними від української виробничої галузі іншими країнами. Україні потрібен час, але починати щось робити для відновлення цього становища необхідно вже зараз. Тобто мають розроблятися ідеї відбудови зруйнованої інфраструктури країни, з урахуванням сучасних стандартів енергоефективності та екологічності. Окрім того, потрібно залучати внутрішньо-переміщених осіб до дистанційної роботи на вітчизняних  підприємствах щоб відновити людський капітал України.  Вирішення більшості тяжких післявоєнних проблем громадян нашої держави має відбуватися за рахунок стимулювання їх самозайнятості, та впровадження дієвого механізму громадських робіт. Встановлено, що в першу чергу потрібно чим швидше відновити виробництво сільськогосподарської продукції задля недопущення голоду серед населення та можливість знову в нормальному темпі вести торгівлю  з іншими країнами задля поповнення бюджету нашої країни, а також чим швидше відновити всі зруйновані об’єкти промисловості для стабілізації ВВП.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Розділ
Статті

Посилання

наліз розвитку економіки України в умовах воєнного стану. URL: https://biz.ligazakon.net/news/213969_analz-rozvitku-ekonomki-ukrani-v-umovakh-vonnogo-stanu-vd-vasilya-khmelnitskogo. (дата звернення: 11.10.2022).

Гуменюк Л. Соціальна конфліктологія. Тема 12: Міждержавні конфлікти. Львів: ЛДУВС, 2015. 564 с. URL: https://pidruchniki.com/78492/psihologiya/mezhderzhavni_konflikti. (дата звернення: 11.10.2022).

Економіка війни та повоєнний економічний розвиток України: проблеми, пріоритети, завдання. URL: https://www.prostir.ua/?news=ekonomika-vijny-ta-povojennyj-ekonomichnyj-rozvytok-ukrajiny-problemy-priorytety-zavdannya (дата звернення: 11.10.2022).

Економіка країни під час війни: оперативна оцінка, квітень 2022. URL: https://ces.org.ua/ua-economy-in-war/ (дата звернення: 11.10.2022).

Лібанова Е.М. Відродження Донбасу: оцінка соціально-економічних втрат і пріоритетні напрями державної політики. URL: http://www.nbuviap.gov.ua/images/naukmon/Vidrodgennya_Donbasu.pdf. (дата звернення: 11.10.2022).

Хаєцька О.П. Аналіз динаміки ВВП України та інших країн світу. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/pdf/1_2022/60.pdf. (дата звернення: 11.12.2022)

Падіння ВВП України за 9 місяців 2022 року оцінюється на рівні 30%. URL: https://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=4725f89d-00a3-4d63-941e-4dac3018ab07&title=PadinniaVvpUkrainiZa9-Misiatsiv2022-RokuOtsiniutsiaNaRivni30. (дата звернення: 11.10.2022)

Багатостороння підтримка міжнародних організацій щодо зміцнення економіки України в кінетичній протидії російській агресії. URL: https://niss.gov.ua/news/statti/bahatostoronnya-pidtrymka-mizhnarodnykh-orhanizatsiy-shchodo-zmitsnennya-ekonomiky. (дата звернення: 11.10.2022)

Стало відомо, скільки українців повернулися додому з країн ЄС. URL: https://tsn.ua/ukrayina/stalo-vidomo-skilki-ukrayinciv-povernulis-dodomu-z-krayin-yes-2159050.html. (дата звернення: 11.10.2022).

Зовнішня торгівля України товарами за 9 місяців 2022 року. URL: https://ukrstat.gov.ua/express/expr2022/11/18.pdf . (дата звернення: 11.10.2022).