ВПЛИВ СТРАТЕГІЧНОГО УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНОЮ БЕЗПЕКОЮ НА ФОРМУВАННЯ КАДРОВОЇ ПОЛІТИКИ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Стратегічні орієнтири діяльності будь-якого вітчизняного підприємства як у мирний час, так і у стані війни, мають передбачати, поміж інших важливих цілей, і досягнення та підтримку високого рівня економічної безпеки. Вагомою є роль персоналу суб’єкта господарювання у цьому процесі, адже кадровий ресурс бере участь і в розробці стратегії, і в її реалізації. У статті запропоновано стратегічне управління економічною безпекою розуміти як сукупність управлінських рішень, спрямованих на планування, організацію, реалізацію та контроль заходів щодо ідентифікації, уникнення, усунення, оцінювання та управління майбутніми загрозами і ризиками, що можуть стати на заваді досягненню підприємством стратегічних цілей функціонування і розвитку. Конкретизовано відмінності між стратегічним управлінням економічною безпекою та ситуативними оперативними реакціями менеджменту підприємств на дію загроз, які виникають у зовнішньому та внутрішньому середовищах діяльності суб’єктів господарювання.
Визначено стратегічні орієнтири щодо управління економічною безпекою підприємств, а також конкретизовано кадрові ризики, які можуть завадити їх досягненню та запропоновано, яким чином ці аспекти можна врахувати в кадровій політиці підприємства. Формалізовано комплексний підхід до стратегічного управління економічною безпекою суб’єкта господарювання, у результаті чого виокремлено такі етапи реалізації цього процесу: визначення цілей стратегічного управління економічною безпекою у відповідності до цілей генеральної стратегії підприємства, розробка інформаційно-аналітичного забезпечення процесу стратегічного управління економічною безпекою, формування Стратегії забезпечення економічної безпеки, укладання бюджету, розподіл завдань між виконавцями, призначення відповідальних осіб, ідентифікація стратегічних ризиків, загроз і небезпек, внесення коректив до стратегічних орієнтирів із врахуванням мінливості обставин, прийняття управлінських рішень відповідно до обраних цілей, прогноз результатів від управління і можливості впливу на результати інших рішень (за іншими напрямами менеджменту), контроль проведених заходів, оцінювання отриманих результатів.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.
УГОДА
ПРО ПЕРЕДАЧУ АВТОРСЬКИХ ПРАВ
Я, автор статті/Ми, автори рукопису статті _______________________________________________________________________
у випадку її прийняття до опублікування передаємо засновникам та редколегії наукового видання «Вісник Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Серія «Економічні науки» такі права:
1. Публікацію цієї статті українською (англійською, російською, польською) мовою та розповсюдження її друкованої версії.
2. Розповсюдження електронної версії статті через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті журналу, в електронних базах даних, репозитаріях, тощо).
При цьому зберігаємо за собою право без узгодження з редколегією та засновниками:
1. Використовувати матеріали статті повністю або частково з освітньою метою.
2. Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
3. Використовувати матеріали статті для підготовки тез, доповідей конференцій, а також усних презентацій.
4. Розміщувати електронні копії статті (зокрема кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту журналу) на:
a. персональних web-pecypcax усіх авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги, тощо);
b. web-pecypcax установ, де працюють автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
с. некомерційних web-pecypcax відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Цією угодою ми також засвідчуємо, що поданий рукопис відповідає таким критеріям:
1. Не містить закликів до насильства, розпалювання расової чи етнічної ворожнечі, які викликають занепокоєння, є загрозливими, ганебними, наклепницькими, жорстокими, непристойними, вульгарними тощо.
2. Не порушує авторських прав та права інтелектуальної власності інших осіб або організацій; містить всі передбачені чинним законодавством про авторське право посилання на цитованих авторів та / або видання, а також використовувані в статті результати і факти, отримані іншими авторами чи організаціями.
3. Не був опублікований раніше в інших видавництвах та не був поданий до публікації в інші видання.
4. Не включає матеріали, що не підлягають опублікуванню у відкритій пресі, згідно з чинним законодавством.
____________________ ___________________
підпис П.І.Б. автора
"___"__________ 20__ р.
Посилання
Занора В.О. Узагальнення науково-методичних підходів до стратегічного управління підприємством. Вісник Черкаського університету. Серія «Економічні науки». 2015. № 33 (366). С. 59–63.
Захарченко Ю.І., Занора В.О. Стратегічне управління: узагальнення різновидів стратегій підприємств готельно-ресторанного господарства. Східна Європа: економіка, бізнес та управління. 2016. №5. URL: http://www.easterneurope-ebm.in.ua/5-2016-ukr (дата звернення: 05.10.2022).
Занора В.О. Стратегічний аналіз як основа управління проектами розвитку підприємства. Європейський журнал економіки та менеджменту. 2020. №6(1). С. 151–157.
Занора В.О. Стратегічне управління інноваційними проєктами розвитку підприємства: методологічні положення. Економіка, фінанси, менеджмент: актуальні питання науки і практики. 2021. №1(55). С. 72–85.
Занора В.О., Бут А.О., Матухно Ю.С. Стратегічне управління розвитком та управління стратегічними змінами на підприємстві. Економіка та суспільство, 2021. №32. URL: https://doi.org/10.32782/2524-0072/2021-32-81 (дата звернення: 05.10.2022).
Koval O. Strategic management of economic security system of business entities: theoretical aspects. Вісник Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Серія Економічні науки. 2020. №1.С.40-47.
Zachosova N.V., Koval O.V. Strategic management in ensuring economic security in the digital economy and the VUCA World. MEST Journal. 2022. Vol. 10 No. 2 pp. 217-224. doi: 10.12709/mest.10.10.02.21.
Zachosova N.V., Kutsenko D.M., Koval O.V. Strategy and mechanism of enterprises financial and economic security management in the conditions of war, Industry 4.0 and BANI world. Financial and credit activity: problems of theory and practice. 2022. Vol 4(45). Р.223-233. https://doi.org/10.55643/fcaptp.4.45.2022.3819.
Зачосова Н.В., Коваленко А.О., Куценко Д.М. Кадрова політика у механізмі управління економічною безпекою в умовах Четвертої промислової революції. Академічний огляд. 2022. №2 (57). С.142-158. DOI: 10.32342/2074-5354-2022-2-57-11.
Kovalenko A. Human risks in the process of financial and economic security supply and personnel policy as an instrument for managing them. Вісник Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Серія Економічні науки. 2020. №2. С. 35-43.
Kovalenko A. Personnel security as an element of human resources (personnel) policy in the economic and financial security system of the business entity. European journal of economics and management. 2020. №1/6. Рр.100-106.