ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ПІДХОДИ ДО ВИЗНАЧЕННЯ СУТНОСТІ МАРКЕТИНГОВИХ СТРАТЕГІЙ РОЗВИТКУ АГРОБІЗНЕСУ

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Юлія ВЕЛИЧКО

Анотація

Проблема. Агробізнес є однією з ключових галузей національної економіки, яка забезпечує продовольчу безпеку країни та є важливим джерелом доходів для багатьох підприємств. У сучасних умовах, з розвитком технологій та посиленням конкуренції, ефективність функціонування агробізнесу багато в чому залежить від правильної стратегії його розвитку. Тому проблема визначення сутності маркетингових стратегій розвитку агробізнесу є актуальною для практиків та науковців у галузі економіки АПК. Вирішення цієї проблеми дозволить удосконалити стратегічне управління сільськогосподарськими підприємствами та забезпечити їх конкурентоспроможність на ринку. Дослідження також зробить значний внесок у розвиток теорії маркетингу та її застосування в сфері агробізнесу.


Метою наукової статті є теоретико-методичний аналіз та визначення сутності маркетингових стратегій розвитку агробізнесу.


Результати. В межах статі всебічно розглянуто погляди науковців на поняття сутності маркетингових стратегій розвитку. Запропоновано власне визначення сутності маркетингової стратегії розвитку в такому формулюванні: стратегія маркетингового розвитку – це комплексний підхід до планування та визначення напрямків розвитку компанії, що базується на дослідженні ринкової кон’юнктури та конкурентних переваг і передбачає формування оптимальних рішень щодо товару, ціни, просування та дистрибуції для досягнення стратегічних цілей компанії. на ринку. В основі стратегії маркетингового розвитку лежить постійне підтримання та вдосконалення конкурентних позицій компанії, а також реагування на зміни кон'юнктури ринку та запитів споживачів. Розглянуто особливості аграрного сектору, які необхідно враховувати при розробці маркетингових стратегій розвитку агробізнесу. Серед яких ключовими є сезонність виробництва, залежність від погодних умов і рівня технологічного оснащення, значна конкуренція на міжнародних ринка. Досліджено концепції до визначення маркетингових стратегій розвитку, які найліпшим чином відповідають сучасним потребам агробізнесу. Встановлено, що кожна з концепцій має свої переваги та недоліки, тому вибір тієї чи іншої стратегії залежить від цілей та умов розвитку організації та ринку. Проте незаперечним є той факт, що успіх в агробізнесі можливий лише за умови грамотного використання маркетингових інструментів і розробки стратегії зростання, яка відповідає потребам ринку та конкретним умовам організації. У підсумку надано перелік практичних рекомендацій щодо ефективного використання маркетингових стратегій розвитку агробізнесу.


Наукова новизна. Набули подальшого розвитку концептуальні підходи щодо вибору оптимальної маркетингової стратегії розвитку аграрного підприємства, а також практичні рекомендації з приводу ефективного використання маркетингових стратегій розвитку агробізнесу.


Висновки. Доцільно підсумувати що, ефективне використання маркетингових стратегій може допомогти агробізнесу залучити нових клієнтів, збільшити обсяг продажів і підвищити лояльність клієнтів. Однак важливо пам’ятати, що успіх агробізнесу залежить від багатьох чинників, тому важливо зосередитися не лише на маркетингових стратегіях, а й на якості продукції, розумному фінансовому менеджменті, розробці нових продуктів і послуг, вдосконаленні виробничих процесів та управлінні персоналом. Комплексний підхід допоможе агробізнесу розвиватися та стати більш конкурентоспроможним. Також важливо зазначити, що при розробці маркетингових стратегій для агробізнесу важливо враховувати специфіку цієї галузі. Наприклад, звернути увагу на сезонність виробництва та реалізації продукції, необхідність дотримання вимог до якості та безпеки продукції, вплив погодних умов на вирощування продукції.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Розділ
Статті

Посилання

Kotler F., Armstrong G., Saunders J., Wong V. Principles of marketing. Olymp-Business. 2008. 816 p.

Keller K. L., Kotler P. Marketing management. Pearson Education Limited. 2016. 812 p.

Aaker D. A. Strategic market management. John Wiley & Sons. 2012. 368 p.

American Marketing Association. URL: https://www.ama.org/ (application date 13.09.2022).

Harvard Business Review. URL: https://hbr.org/ (application date 13.09.2022).

European Marketing Confederation. URL: https://www.emc.be/ (application date 13.09.2022).

Best R. J. Market-based management: Strategies for growing customer value and profitability. Pearson Education. 2013. 424 p.

Березіна Л. І. Особливості маркетингу в сільському господарстві. Економіка агропромислового комплексу. 2017. № (3). С. 5–12.

Меньщикова Т. Л., Демидова О. М. Особливості розвитку аграрного бізнесу в умовах глобалізації економіки. Вісник Одеського національного університету. 2019. № 24 (3). С. 65–69.

Porter M. Competitive strategy. Olymp-Business. 608 p.

Кривошеєв С. В. Маркетинговий менеджмент: теорія, практика, менеджмент. Видавництво Юрайт. 2015. 448 с.

Панова О. В. Маркетингові стратегії розвитку агробізнесу: зміст, методологія, реалізація. Актуальні проблеми економіки. 2018. № 9 (201). С. 109–116.

Sivak O. Marketing strategies for the development of agro-industrial complex enterprises in the conditions of globalization. Economics: realities of time. 2019. № 2 (39). Pp. 47–52.