ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ КАДРОВОЇ ПОЛІТИКИ ПІДПРИЄМСТВА НА ЗАСАДАХ РИЗИК-МЕНЕДЖМЕНТУ В УКРАЇНІ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
У статті обґрунтовано сутність кадрової політики підприємства в широкому та вузькому значеннях. Визначено зміст та економічні наслідки кадрових ризиків для підприємства, зокрема з позиції дуалістичного змісту ризику (імовірність настання як негативних, так і позитивних наслідків). Розглянуто основні кадрові ризики та можливості їх уникнення (отримання вигод) за етапами реалізації кадрової політики підприємства окремо для суб'єкта бізнесу та окремих працівників. Виокремлено існуючі недоліки у сучасній вітчизняній моделі кадрового менеджменту, які мають негативний вплив на управлінські процеси підприємства загалом. Запропоновано поетапну модель формування кадрової політики підприємства з урахуванням перспектив виникнення ризику. Охарактеризовано основні групи ризиків та способи їх уникнення (використання) у процесі реалізації кадрової політики підприємства як з позиції підприємства (роботодавця), так і працівника. Доповнено методи ризик-менеджменту групою методів, які враховують та використовують позитивні наслідки ризику, що дозволить ідентифікувати та максимізувати можливі вигоди для господарської діяльності підприємства.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.
УГОДА
ПРО ПЕРЕДАЧУ АВТОРСЬКИХ ПРАВ
Я, автор статті/Ми, автори рукопису статті _______________________________________________________________________
у випадку її прийняття до опублікування передаємо засновникам та редколегії наукового видання «Вісник Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Серія «Економічні науки» такі права:
1. Публікацію цієї статті українською (англійською, російською, польською) мовою та розповсюдження її друкованої версії.
2. Розповсюдження електронної версії статті через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті журналу, в електронних базах даних, репозитаріях, тощо).
При цьому зберігаємо за собою право без узгодження з редколегією та засновниками:
1. Використовувати матеріали статті повністю або частково з освітньою метою.
2. Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
3. Використовувати матеріали статті для підготовки тез, доповідей конференцій, а також усних презентацій.
4. Розміщувати електронні копії статті (зокрема кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту журналу) на:
a. персональних web-pecypcax усіх авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги, тощо);
b. web-pecypcax установ, де працюють автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
с. некомерційних web-pecypcax відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Цією угодою ми також засвідчуємо, що поданий рукопис відповідає таким критеріям:
1. Не містить закликів до насильства, розпалювання расової чи етнічної ворожнечі, які викликають занепокоєння, є загрозливими, ганебними, наклепницькими, жорстокими, непристойними, вульгарними тощо.
2. Не порушує авторських прав та права інтелектуальної власності інших осіб або організацій; містить всі передбачені чинним законодавством про авторське право посилання на цитованих авторів та / або видання, а також використовувані в статті результати і факти, отримані іншими авторами чи організаціями.
3. Не був опублікований раніше в інших видавництвах та не був поданий до публікації в інші видання.
4. Не включає матеріали, що не підлягають опублікуванню у відкритій пресі, згідно з чинним законодавством.
____________________ ___________________
підпис П.І.Б. автора
"___"__________ 20__ р.
Посилання
Грідін О. Особливості та чинники формування ефективної кадрової політики підприємств аграрної сфери економіки. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія «Економічні науки». 2021. Вип. 41. С. 22-26.
Сардак О. Особливості політики управління персонал-маркетингом підприємств. Науковий вісник Полтавського університету економіки і торгівлі. Серія : Економічні науки. 2014. №3. С. 132-139.
Гончаров Є. Кадрові ризики та рівень освіти: інноваційні напрямки в умовах глобалізації. Проблеми економіки та управління. 2008. № 628. С. 60-63.
Хитра О., Андрушко Л. Поняття, фактори і наслідки кадрових ризиків на підприємстві. Вісник соціально-економічних досліджень. 2013. № 1(48). С. 163-167.
Жуковська В., Серафим Н. Теоретичні аспекти дослідження кадрових ризиків на підприємстві. Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Секція Економіка. Частина І. 2009. Вип. 4 (48). С. 112-118.
Родченко В., Рекун Г. Трансформація ризиків управління персоналом в системі економічної безпеки підприємства. Вісник ОНУ імені І. Мечникова. 2013. Т. 18. Вип. 4/3. С. 89-93.
Дуднєва Ю. Сутність та класифікація кадрових ризиків організацій. Економіка і суспільство. 2017. № 8. С. 245-249.
Єпіфанова І., Панкова В., Ткачук Л. Стратегічне управління ризиками в системі управління персоналом. Вісник Хмельницького національного технічного універитету. 2021. № 6. С. 12-15.
Величко Я. Оцінка кадрових ризиків у системі управління персоналом. Економіка транспортного комплексу. 2018. Вип. 32. С. 123-136.
Ковальська С., Мартинова І. Застосування сучасних моделей управління. Економіка, менеджмент, фінанси: теоретичні та практичні аспекти розвитку: матеріали науково-практичної конференції (Київ, 13-14 березня 2015 р.), Київ : Аналітичний центр «Нова економіка», 2, 126-129.
Фединець Н. Cучасна модель менеджменту в Україні та її вплив на механізм управління персоналом туристичного підприємства. Інноваційна економіка. 2020. №5-6. С. 83-88.
Панченко Н. Формування системи ризик-менеджменту на залізничному транспорті України. Агросвіт. 2018. № 22. С. 34-41.