ПРОБЛЕМИ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВАМИ В УМОВАХ ЦИФРОВИХ ТРАНСФОРМАЦІЙ БІЗНЕС-ПРОЦЕСІВ ТА ВТРАТИ ЛЮДСЬКОГО КАПІТАЛУ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Вступ. Ефективне управління діяльністю підприємства будь-якого виду економічної діяльності в умовах цифрових трансформацій бізнес-процесів та втрати людського капіталу – виклик для сучасного менеджера вищої ланки. Сукупність умов зовнішнього середовища, у яких функціонують українські підприємства, не мала аналогів у історії становлення та розвитку бізнесу у більшості країн світу. Наразі не існує адаптованого під подібні реалії теоретико-методичного базису для прийняття управлінських рішень, які могли бути ефективними у таких умовах господарювання. Потребує перегляду знана донині практика управління суб’єктами господарювання із врахуванням реалій воєнного часу, цифровізації бізнес-процесів, обрання курсу сталого економічного розвитку.
Мета. Дослідження спрямоване на конкретизацію проблем управління підприємствами в умовах цифрових трансформацій бізнес-процесів та втрати людського капіталу та пропонування шляхів їх вирішення.
Результати. Конкретизовано змістову сутність поняття «управління» у науковій думці сучасних дослідників. Виявлено проблеми управління сучасними підприємствами в умовах цифрових трансформацій бізнес-процесів та втрати людського капіталу. Запропоновано перспективні напрями подолання проблем управління вітчизняними підприємствами в умовах цифрових трансформацій бізнес-процесів та втрати людського капіталу. Окреслено етапи реформування підходів до управління підприємствами в Україні в умовах цифрових трансформацій бізнес-процесів та втрати людського капіталу.
Оригінальність. У результаті проведеного дослідження було виявлено такі проблеми управління, що є притаманними і для більшості вітчизняних підприємств: нестача кваліфікованих працівників, кадровий голод, плинність кадрів; відсутність досвіду у менеджменту до роботи в умовах кризи; швидкі цифрові трансформації бізнес-процесів і середовища; невміння та небажання запроваджувати інновації; відсутність фінансових резервів і запасів; високий рівень ризиків, непередбачуваних і непрогнозованих; нехтування можливостями оптимізації управління часом. Для вирішення проблем управління вітчизняними підприємствами, рекомендовано застосовувати такі підходи: довгострокове планування та регулярний перегляд стратегій діяльності; антикризове управління у контексті забезпечення економічної безпеки, модернізації виробництва, виявленні ризиків та джерел інвестицій; гнучкість та інновації, зокрема, впровадження цифрових технологій, проєктування нових напрямів діяльності, оптимізацію тайм-менеджменту; оцінка та мотивація персоналу (встановлення персональних KPI, підтримка ініціатив працівників, тімбілдінг, розробка індивідуальних планів розвитку); покращення комунікації, у тому числі впровадження цифрових платформ для обміну інформацією та налагодження ефективних каналів комунікації між керівництвом і працівниками.
Висновок. Встановлено, що сучасними вченими надаються різні дефініції управління, які, однак, мають спільні риси та формалізовані із використанням одного термінополя. Найбільш повною є дефініція, згідно якої управління – це набір послідовних дій, інструментів впливу на поведінку персоналу та засобів комунікації, які використовуються для впорядкування оперативного та стратегічного функціонування підприємства. Існують численні фактори впливу на управління підприємствами, які сформовані внутрішнім та зовнішнім середовищем, і у більшості випадків вони тісно взаємопов’язані: зовнішнє середовище визначає рамки, у яких діє підприємство, а внутрішні ресурси та процеси забезпечують адаптацію до цих умов. Для досягнення успіху у процесі управління підприємствами необхідно враховувати обидві групи факторів та адаптувати управлінські підходи до конкретних умов ведення бізнесу
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.
УГОДА
ПРО ПЕРЕДАЧУ АВТОРСЬКИХ ПРАВ
Я, автор статті/Ми, автори рукопису статті _______________________________________________________________________
у випадку її прийняття до опублікування передаємо засновникам та редколегії наукового видання «Вісник Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Серія «Економічні науки» такі права:
1. Публікацію цієї статті українською (англійською, російською, польською) мовою та розповсюдження її друкованої версії.
2. Розповсюдження електронної версії статті через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті журналу, в електронних базах даних, репозитаріях, тощо).
При цьому зберігаємо за собою право без узгодження з редколегією та засновниками:
1. Використовувати матеріали статті повністю або частково з освітньою метою.
2. Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
3. Використовувати матеріали статті для підготовки тез, доповідей конференцій, а також усних презентацій.
4. Розміщувати електронні копії статті (зокрема кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту журналу) на:
a. персональних web-pecypcax усіх авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги, тощо);
b. web-pecypcax установ, де працюють автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
с. некомерційних web-pecypcax відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Цією угодою ми також засвідчуємо, що поданий рукопис відповідає таким критеріям:
1. Не містить закликів до насильства, розпалювання расової чи етнічної ворожнечі, які викликають занепокоєння, є загрозливими, ганебними, наклепницькими, жорстокими, непристойними, вульгарними тощо.
2. Не порушує авторських прав та права інтелектуальної власності інших осіб або організацій; містить всі передбачені чинним законодавством про авторське право посилання на цитованих авторів та / або видання, а також використовувані в статті результати і факти, отримані іншими авторами чи організаціями.
3. Не був опублікований раніше в інших видавництвах та не був поданий до публікації в інші видання.
4. Не включає матеріали, що не підлягають опублікуванню у відкритій пресі, згідно з чинним законодавством.
____________________ ___________________
підпис П.І.Б. автора
"___"__________ 20__ р.
Посилання
Biliavska, Y. V., & Kokhanyi, M. O. (2023). Diagnostics of organizational and managerial activities at the enterprise. Young Scientist, 10, 173–176 (in Ukr.).
Borovyk, M. V., Pysarevskyi, I. M., & Volkova, M. V. (2022). Methodological aspects of evaluating the efficiency of management of domestic enterprises and organizations under uncertainty and risk. Market Infrastructure, 67, 98–103 (in Ukr.).
Holovai, N. M., & Sysoieva, I. M. (2021). The role of accounting in enterprise management. Market Infrastructure, 53, 167–171 (in Ukr.).
Zachosova, N. V., & Voronova, Z. V. (2023). Improving organizational activity management of enterprises to stabilize their economic security in the context of war risks. Azov Economic Bulletin, 4, 47–51 (in Ukr.).
Kuprina, N. M., Shkarupa, S. S., & Antonyuk, O. P. (2024). Financial results of enterprises: modern aspects of analysis methodology in the system of management and development of agribusiness entities in Ukraine. Economics of the Food Industry, 16(2), 34–43 (in Ukr.).
Kuchuk, A. O. (2023). Information-analytical system for managing evacuation and recovery processes of enterprises. Society and Security, 1, 18–37 (in Ukr.).
Lyzanets, A. H., Proskura, V. F., & Skuba, A. M. (2024). Managing the performance of enterprise activities. Economic Space, 190, 66–71 (in Ukr.).
Lupak, R. L., Nakonechna, N. V., & Mykytyn, O. Z. (2024). Theoretical basis of management ensuring the economic efficiency of enterprise activity on the principles of innovative development. Economic Problems, 1, 64–69.
Marchenko, V. M., & Horbatiuk, A. H. (2024). Methodological approaches to assessing the effectiveness of marketing activity management at the enterprise. Formation of Market Relations in Ukraine, 7–8, 51–59 (in Ukr.).
Moskaliuk, H. O., & Tongobash, T. D. (2022). Reporting as a tool for improving the efficiency of enterprise management. Scientific Bulletin of the Odessa National Economic University, 9–10, 30–36 (in Ukr.).